۰

تاریخی / وقایع تاریخی / پلاس

معمای تبلیغات تاس مرگبار در جنگ جهانی دوم


معمای تبلیغات تاس مرگبار در جنگ جهانی دوم

The Deadly Double

معمای تبلیغات تاس مرگبار در جنگ جهانی دوم

۲۲ نوامبر ۱۹۴۱ آمریکا در آستانه ورود به جنگ جهانی بود. درست چند هفته قبل از بمباران بندر پرل هاربر یک شرکت شیکاگویی پیشرو در زمینه بازی دو تبلیغ عجیب پیرامون بازی  تاس مرگبار  (The Deadly Double) در روزنامه منتشر نمود. در نگاه اول طراحی عجیب غریب این تبلیغات به چشم می آمد اما در کل یک تبلیغ معمولی مثل بقیه تبلیغ های روزنامه های آن زمان بود.

 اولین تبلیغ، که در نزدیکی صفحه اول مجله قرار داده شده بود ، دارای یک تصویر از دو تاس در حال پرتاب بود که تاس مشکی اعداد ۰، ۵، و ۷ را نشان میداد و تاس سفید اعداد ۱۲، ۲۴، و XX بر اساس اعداد لاتین نشان می داد. این که تاس ها شامل اعداد غیر متعارفی مثل ۰ و ۷ بودند کمی عجیب به نظر می رسید. بالای این تصویر یک هشدار به زبان های مختلف لاتین و آلمانی و انگلیش نوشته شده بود. “در پایین آگهی نیز خواننده را تشویق به دیدن یک آگهی در صفحه ۸۶ میکرد : پادشاه شرکت انتشارات نیویورک

وقتی به صفحه ۸۶ مراجعه می شد با آگهی اصلی مواجه می شدید که به طرز استادانه ای طراحی شده بود. این صفحه نیز شامل پیغام های هشدار به زبان های مختلف بود و تصویری را نشان میداد که مردم از یک حمله هوایی در حال فرار بودند و به یک پناهگاه پناه می آوردند که در آنجا یک صفحه بازی تاس بود و دور آن جمع شده و بازی میکردند.

در توضیحات آگهی جملات رمز آلودی نوشته شده بود که

ما امیدواریم که شما هرگز مجبور نشوید شب های طولانی زمستانی را در پناهگاه های هوایی بگذارنید اما این فقط نظر ماست ! این یک احساس مشترک هست برای آماده شدن ! اگر از حالا تا کریسمس سر شما شلوغ نیست چرا نمی نشینید و یک لیست از چیزهایی که لازم دارید بنویسید ؟

این یک لیست از مواردی که برای حمله هوایی لازم دارید :

چای قهوه آب شکر کپسول ویتامین کتاب و …

هر چند در واقع وقت آن است که به فکر آن باشیم که چه چیزی مد روز است. ما شرط می بندیم بیشتر دوستانی را به یاد داشته باشید که بازی تاس مرگ شیکاگو بازی محبوب شان باشد.

در پایین تبلیغ لوگویی با دو سر عقاب تشکیل شده بود که بعد ها به نماد شناسایی دولت های آلمان و ژاپن تبدیل گشت.

 ۱۶ روز بعد در ۷ دسامبر ۱۹۴۱ ژاپن در موج حمله هوایی با ۳۵۳ بمب افکن به پرل هاربر فرستاد که طی آن ۲۴۰۳ آمریکایی کشته و ۱۱۷۸ نفر کشته شدند. این حادثه باعث شد تا آمریکا رسما وارد جنگ جهانی دوم شود.

بعد از این اتفاق اف بی آی به تبلیغ بازی تاس مرگبار مشکوک شد زیرا ارتباط نزدیکی با این حادثه داشت. هشدار برای حمله هوایی ، بازی مرگبار دوجانبه ، پناهگاه هوایی ، اعداد روی تاس  که دقیقا تاریخ و ساعت حمله را نشان میداد. ساعت ۵ از روز ۱۲ ماه ۷ یا حروف xx که نماد شناسایی آلمان و ژاپن بود.

اسرار این حادثه اما هیچوقت به طور کامل ثابت نشد یا شاید به صورت راز باقی ماند و منتشر نشد.

این مطلب اختصاصا توسط پرشین فکت ترجمه شده و کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید